TOP 7 kavnih nadomestkov ☕
Pozdravljeni,
Začela se je koledarska zima. Pred dnevi je zapadel prvi sneg in nova pošiljka snega je na vidiku.
Zato je ravno pravi čas, da pregledamo katere tople napitke, razen kave, lahko uživamo v teh mrzlih zimskih dneh.
TOP 7 kavnih nadomestkov
Če spadate med strastne kofetkarje, bi morda razmislili, da bi kakšno skodelico zamenjali s skodelico kavnih nadomestkov. Tako boste zmanjšati vnos kofeina.
Zakaj je to pomembno? Skrb za telo in duha je danes pomembnejša kot kdaj prej. Živila, ki jih vnašamo v telo, pa so ključni del self care/skrbi zase.
Osnove iz katerih se lahko pripravijo kavni nadomestki so raznolike. Te so: cikorija, ječmen in ječmenov slad, fige, regratova korenina, razna žitna zrna, želod in tudi krompirjevi olupki ali regratove korenine. Zaradi praženja je okus podoben kavi, a brez kofeina.
V Sloveniji sta najbolj iskana kavna nadomestka cikorija in ječmenova kava. V preteklosti je bil razlog zakaj so pripravljali kavne nadomestke v tem, da je bila kava zelo draga.
V zdajšnjem času pa je razlog zakaj bi si privoščili kavne nadomestke v tem, da uživamo preveč kofeina, ki ga zaužijemo tako s kavo kot drugimi pijačami.
V nadaljevanju si poglejmo bolj podrobno nekaj kavnih nadomestkov.
1. Cikorija - pražena korenina cikorije
Cikorija ali navadni potrošnik (po latinsko Cichorium intybus) je najbolj znan kavni nadomestek. Priprava poteka tako, da najprej korenino posušimo, nato pa spražimo in zmeljemo.
Ker je dobro topna v vodi, za pripravo enake količine napitka potrebujemo manj prahu kot pri pravi kavi.
Ta kavni nadomestek ni le okusen jutranji napitek, ampak ima nekaj dobrih učinkov na zdravje: zmanjšuje stres, deluje protivnetno, ščiti jetra, lajša zaprtje itd.
2. Želodova kava
Želodova kava je pražen želod. Želodova kava je kavni nadomestek, ki so ga uživali v preteklosti, v času pomanjkanja ali času vojne. O želodovi kavi je pisal tudi duhovnik Kneipp. Priporočal je, da se uživa nekajkrat na teden.
Je brez kofeina zato ne povzroča nervoze in nespečnosti. V primerjavi z žitnimi kavami je brez glutena. Primerna je za vse starostne skupine od otrok do starostnikov.
Je trpkega okusa, ki ga v ustih povzroča tanin. Tanin je naravni antioksidant. Vsebuje tudi od 15 do 20 % vlaknin. Uživanje želodove kave lahko pripomore k boljšemu počutju, saj uravnava železo v človeškem telesu. Zmanjšuje tudi protin/putiko in bolečine v sklepih. Lajša ženske simptome z menstrualnimi težavami in ureja prebavne težave.
Kako si pripravimo želodovo kavo?
Na 2 dcl vrele vode odmerimo 1-2 čajni žlički želodove kave. Vodo zavremo, odstavimo z ognja, vmešamo želodovo kavo. Počakamo 3-5 min. Želodovi kavi brez usedlin, po želji, najprej dodamo sladkor, šele nato mleko.
Okus želodove kave lahko izboljšate s cimetovim / ingverjevim / kardamomovim posipom.
Zanimivost – iz ostankov želodove kave pa lahko naredimo tudi želodove palačinke! Preverite kako.
3. Ječmenova kava
Pražen ječmen predstavlja kavni nadomestek. V preteklosti, predvsem v času vojne je bilo povpraševanje po ječmenovi kavi zelo veliko. Razloga sta najmanj dva. Prvič ni bilo veliko izbire in drugič prava kava je bila zelo draga.
Z razvojem gospodarstva in življenjskega standarda je pitje ječmenove kave zelo upodalo. Uživali so jo predvsem otroci in starejši. Sedaj pa, ker je v ospredju zdrav življenjski slog, je zanimanje zanjo ponovno v porastu.
4. Proja
Proja, kavni nadomestek iz babičinih časov, je mešanica praženega ječmena in cikorije. Tako so v enem napitku združene pozitivne lastnosti tako ene kot druge. Tudi ta kavni nadomestek, je še vedno mogoče najti na trgovskih policah.
5. Žitna kava
Žitna kava slovi po številnih blagodejnih učinkih na naše telo. V žitnih kavah najdemo mešanico cikorije, ječmena, ječmenovega sladu in rži.Mešanice teh žit delujejo probiotično zaradi večjega števila vlaknin in s tem tudi krepijo imunski sistem, vsebujejo večje število nenasičenih maščobnih kislin, ki znižujejo holesterol v krvi in tudi nekatere vitamine, kot je B12.
6. Zlato mleko
Zlato mleko je znano tudi kot mleko s kurkumo ali kurkuma latte. Je indijska pijača, ki postaja vse bolj priljubljena v zahodnih kulturah. Priporoča se kot večerni napitek, saj poleg tega, da nas pomiri in zaziba v trden spanec, tudi izjemno zdravilen.
Najbolj pomembna sestavina kurkume je kurkumin, ki je kombinaciji z eteričnimi olji čudežno zdravilno sredstvo. Ta svetlo rumena pijača se tradicionalno pripravlja s segrevanjem kravjega ali rastlinskega mleka s kurkumo in drugimi začimbami, kot sta cimet in ingver.
Da lahko kurkumin sprosti vse svoje učinkovine, napitku dodamo še ščepec popra, ki pomaga telesu, da absorbira kar do 200-krat več zdravilnih lastnosti.
7. Mud Coffee, kavni nadomestek iz medicinskih gob
Mud Coffee ima podoben videz kot kakav v prahu in je razširjen na drugi strani Atlantika, torej ZDA. Mud Coffee je kavna alternativa, ki je narejena iz ekoloških začimb.
Glavna sestavina je masala chai, črni čaj, pripravljen z začimbami, vključno z organskim ingverjem, organskim kardamomom, ekološkimi nageljnovimi žbicami, organskim muškatnim oreščkom in ekološkim črnim poprom.
Poleg tega vsebuje organski kakav, ekološko levjo grivo, organsko čago, organski kordiceps, organski reishi (vse so adaptogene gobe/glive), organski cimet, organsko kurkumo in himalajsko sol.
Je kombinacija masala chaia, kakava, kurkume, cimeta, himalajske morske soli in štirih vrst gob: levja griva, kordiceps, čaga in reishi.
Kateri kavni nadomestek pa si boste privoščili vi? Za lažjo odločitev kliknite tukaj.
Želim vam lep in prijeten četrtkov dan 😉
Lp, Irena