Terapevtske, fitokemijske in farmakologijske lastnosti želoda.
Pregledovala sem članek (oziroma njegov pregled) na academia.edu z naslovom Terapevtska, fitokemija in farmakologija želoda (Quercus).
V njem je zapisano:
"Trenutni svetovni prehranski sistem se mora prilagoditi pričakovani rasti svetovnega prebivalstva.
Ta prilagoditev bo verjetno vključevala povečano porabo užitne divje hrane zaradi njihovega bogastva z mikrohranili in bioaktivnimi spojinami, poleg zagotavljanja stroškovno učinkovitega in trajnostnega načina za izboljšanje kalorične prehranske varnosti.
Želodova hranilna vrednost, visoka vsebnost bioaktivnih spojin, biološka aktivnost, kot so antioksidativne, antikancerogene in kardioprotektivne lastnosti; in uporabo pri zdravljenju specifičnih bolezni, kot so ateroskleroza, sladkorna bolezen ali Alzheimerjeva bolezen je povečalo zanimanje za vključitev želoda v človeško prehrano.
Kljub temu pa fitokemikalije, navedene v tem najsodobnejšem pregledu, za katere je znano, da zaradi svojih bioloških aktivnosti blagodejno vplivajo na zdravje ljudi, povečujejo tudi potencial za novo uporabo želoda.
Za nekatere specifične vrste, kot npr. Q. acuta, Q. glauca, Q. ilex, Q. myrsinifolia, in Q. salicina, se je izkazalo, da imajo posebej velik potencial kot vir fenolnih spojin.
Poleg njihovega neoporečnega pomena kot naravni poceni užitni vir lahko želod predstavlja bistvene sestavine za zdravo prehrano, vendar ga je treba vključiti tudi v farmacevtske in kozmetične formulacije, kar dokazuje, da ima terapevtske in farmakološke lastnosti.
Ob upoštevanju trenutnih potrošniških trendov in industrijskih pristopov bodo zbrane informacije zagotovo koristne za potrditev prihodnje uporabe želoda kot funkcionalnega živila ali kot izhodnega materiala za sorodne industrije, za izboljšanje trajnosti prehranjevalne verige z vidika gospodarstva ali okolja".
Celoten članek je dostopen tukaj.
Želim vam lep in prijeten četrtkov dan 😉.
Lp, Irena