Hranilna sestava želoda
o hranilni vrednosti želoda je bilo že nekaj napisanega.
Več si lahko preberete:
➡
https://www.zelod.si/novice/v-letu-2019/params/post/2659688/nima-vitaminov-ima-pa-minerale
➡
https://www.zelod.si/novice/v-letu-2022-1/params/post/4149548/terapevtske-fitokemijske-in-farmakoloske-lastnosti-zeloda
Danes povzemam informacije objavljene v študiji z naslovom Therapeutic, Phytochemistry, and Pharmacology of Acorns (Quercus Nuts): A Review
V štuidji je zapisano:
Želod so preučevali zaradi njihovega prehranskega profila in vsebnosti fitokemičnih snovi, kar je razkrilo veliko variabilnost med vrstami in včasih celo znotraj iste vrste.
Ugotovljene razlike so pogosto modulirane s prstjo in podnebnimi razmerami, poleg tega pa nanje vplivajo procesi regeneracije hrastovega drevesa.
Želodi vedno veljajo za prehransko bogate izdelke, kar upravičuje njihovo uporabo kot sekundarno človeško hrano (ki je v bistvu vir ogljikovih hidratov, beljakovin in maščob).
Na splošno so ti plodovi opisani kot nova “zdrava hrana”, ki vsebuje približno 48-50% škroba, 2–5 % beljakovin in na splošno z nizko vsebnostjo maščob, kar predstavlja višjo hranilno vrednost kot žita.
Njihova vsebnost škroba in drugih ogljikovih hidratiov ter vlaknin, beljakovin in vitaminov (večinoma A in E), omogočajo uporabo želoda kot pomembnega vira prehranske energije.
Želodov škrob omogoča uporabo kot sredstvo za zgoščevanje in stabilizacijo. Pravzaprav se je povečalo zanimanje za nove vire škroba, da bi okrepili industrijsko uporabo. Iz tega razloga bi lahko bil želod obetavna sestavina za prehrambeno industrijo z velikim potencialom za komercialno uporabo.
Več na: Therapeutic, Phytochemistry, and Pharmacology of Acorns (Quercus Nuts): A Review
Želim vam lep in prijeten četrtkov dan 😉.
Lp, Irena