Srečno novo leto 2022 ✨🍾🥂
Jutri, 31.12.2021, je silvestrovo.
Ob 00.00✨🎆🎉 pa nazdravimo 🍾🥂 in si voščimo 🤝💖 srečo, zdravje in veselje.
Ni skrivnost, da vsakdo svoje sreče je kovač.
V novem letu 2022 vam, zraven sreče, zdravja in veselja,
želim veliko zanimivih izkušenj in uresničitev vaših sanj.
📣SREČNO 2022‼
Želim vam lep in prijeten četrtkov dan 😉
Lp, Irena
Božično voščilo 🎀🎄💖
jutri je božični večer. Zato vam želim ⬇⬇⬇
Želim vam lep in čaroben božič.
Preživite ga v krogu družine👨👨👧👦 in prijateljev.
Pokažite jim, da jih imate radi ❤ in skupaj ustvarite lepe spomine 📸.
Želim vam lep in prijeten četrtkov dan😉 .
Lp, Irena
Decemberski ✨ piškoti 🍪 z želodovo moko.
kadar gre za kuharske recepte je tako, da če je nekaj dobro, se tega držiš kar nekaj časa.
Zato bom z vami delila dva recepta za decembrske piškote z želodovo moko.
Prvi recept je od Katje Rebolj. Drugega pa prakticiram jaz že od leta 2017.
Recept za želodove rumove rogljičke
1. Sestavine:
- 200 g bele moke,
- 70 g želodove moke,
- 50 g sladkorja,
- gozdni sladkor (lahko nadomestite z vanilijevim sladkorjem),
- žlička vinskega kamna (lahko pecilni prašek, le pol manj),
- 1 jajce,
- 150 g ohlajenega masla,
- 3 žlice ruma.
2. Priprava:
1. zatehtamo moko, želodovo moko, lešnike (ali orehe), sladkor in jih lepo premešamo. Dodamo žlico gozdnega sladkorja, vinski kamen, celo jajce, na drobno narezano maslo in rum.
2. Na hitro pregnetemo v kepo ali uporabimo multipraktik. Pokrijemo s krpicami za ponovno uporabo (na primer Leanstr) in pustimo počivati v hladilniku 1 uro.
3. Masa mora biti dobro ohlajena, drugače se bodo piškoti pri peki »razlezli«.
4. Maso razdelimo na manjše dele, odtrgamo manjši košček in ga v rokah povaljamo v rogljiček.
5. Pečemo jih 10 minut v ogreti pečici pri 190 °C. Ko jih vzamemo iz pečice, z njimi ravnamo previdno, saj so takrat najbolj krhki.
6. Ko se malo ohladijo, jih povaljamo v gozdnem sladkorju.
Avtorica recepta: dr. Katja Rebolj, www.katjarebolj.com Več si lahko preberete v novici, ki je bila objavljena pred letom dni tukaj.
Recept za želodove praznične piškote
1. Sestavine:
- 140g masla,
- 100g sladkorja muskovado,
- 3 žlice medu,
- 175g moke,
- 175g želodove moke,
- žlička pecilnega praška,
- 2 žlički mletega cimeta,
- 1 žlička mletega ingverja,
- ščepec soli,
- ščepec popra.
2. Priprava:
1. v skledo damo moko, želodovo moko, pecilni prašek, začimbe - cimet, ingver, ščepec soli in ščepec popra.
2. V ponvi stopimo maslo, ki mu dodamo sladkor in med. To mešanico dodamo sestavinam v skledi in zamesimo čvrsto testo.
3. Testo za pol ure postavimo na hladno.
4. Nato ga na pomokani površini ali kar na peki papirju razvaljamo na debelino 4 do 5mm in z modelčkom izrežemo piškote, ki jih polagamo na pekač.
5. Piškote pečemo na segreti pečici pri 180°C približno 11 minut.
5. Počakamo, da se ohladijo. Po želji jih okrasimo z glazuro, čokolado itd.
Original zapis lahko pogledate tukaj.
Naj po praznikih zadiši🍪🥂🎀 .
Želim vam lep in prijeten četrtkov dan 😉.
Lp, Irena
Začimbe s katerimi boste izboljšali želodovo kavo.
Moje top 3️⃣ začimbe s katerimi izboljšam želodovo kavo, zraven tega pa še pogrejem telo so...?
Te začimbe so: cimet, ingver ali kardamom.
Izberite začimbo, ki jo enostavno ali dodate želodovi kavi v samem postopku kuhanja ali pa na koncu kot posip.
Tako boste izboljšali okus želodove kave in uživali v učinkih, ki jo ima začimba na vaše počutje in zdravje.
1. Cimet
Njegove pozitivne lastnosti so: preprečuje nastanek krvnih strdkov, deluje protivnetno in protimikrobno, uravnava raven krvnega sladkorja, znižuje raven slabega holesterola in trigliceridov.
Je najboj antioksidantna začimba, ki tudi spodbuja delovanje možganov.
2. Ingver
Ingver izvira iz jugovzhodne Azije, Indija in Kitajska. Najbolj ga poznamo po odpravljanu slabosti.
3. Kardamom
Ker je bogat z antioksidanti preventivno pomaga odpravljati prehlad in kašelj. Omili prebavne težave in pomaga razstrupljati telo.
Opozorilo!
Cimet, ingver in kardamom, se tako kot vse začimbe, uživjajo v zelo majhnih količinah. Vsako pretiravanje je škodljivo.
Želim vam lep in prijeten četrtkov dan 😉.
Lp, Irena
TOP 7 kavnih nadomestkov ☕
Začela se je koledarska zima. Pred dnevi je zapadel prvi sneg in nova pošiljka snega je na vidiku. Zato je ravno pravi čas, da pregledamo katere tople napitke, razen kave, lahko uživamo v teh mrzlih zimskih dneh.
TOP 7 kavnih nadomestkov
Če spadate med strastne kofetkarje, bi morda razmislili, da bi kakšno skodelico zamenjali s skodelico kavnih nadomestkov. Tako boste zmanjšati vnos kofeina.
Zakaj je to pomembno? Skrb za telo in duha je danes pomembnejša kot kdaj prej. Živila, ki jih vnašamo v telo, pa so ključni del self care/skrbi zase.
Osnove iz katerih se lahko pripravijo kavni nadomestki so raznolike. Te so: cikorija, ječmen in ječmenov slad, fige, regratova korenina, razna žitna zrna, želod in tudi krompirjevi olupki ali regratove korenine. Zaradi praženja je okus podoben kavi, a brez kofeina.
V Sloveniji sta najbolj iskana kavna nadomestka cikorija in ječmenova kava. V preteklosti je bil razlog zakaj so pripravljali kavne nadomestke v tem, da je bila kava zelo draga. V zdajšnjem času pa je razlog zakaj bi si privoščili kavne nadomestke v tem, da uživamo preveč kofeina, ki ga zaužijemo tako s kavo kot drugimi pijačami.
V nadaljevanju si poglejmo bolj podrobno nekaj kavnih nadomestkov.
1. Cikorija - pražena korenina cikorije
Cikorija ali navadni potrošnik (po latinsko Cichorium intybus) je najbolj znan kavni nadomestek. Priprava poteka tako, da najprej korenino posušimo, nato pa spražimo in zmeljemo. Ker je dobro topna v vodi, za pripravo enake količine napitka potrebujemo manj prahu kot pri pravi kavi.
Ta kavni nadomestek ni le okusen jutranji napitek, ampak ima nekaj dobrih učinkov na zdravje: zmanjšuje stres, deluje protivnetno, ščiti jetra, lajša zaprtje itd.
2. Želodova kava
Želodova kava je pražen želod. Želodova kava je kavni nadomestek, ki so ga uživali v preteklosti, v času pomanjkanja ali času vojne. O želodovi kavi je pisal tudi duhovnik Kneipp. Priporočal je, da se uživa nekajkrat na teden.
Je brez kofeina zato ne povzroča nervoze in nespečnosti. V primerjavi z žitnimi kavami je brez glutena. Primerna je za vse starostne skupine od otrok do starostnikov.
Je trpkega okusa, ki ga v ustih povzroča tanin. Tanin je naravni antioksidant. Vsebuje tudi od 15 do 20 % vlaknin. Uživanje želodove kave lahko pripomore k boljšemu počutju, saj uravnava železo v človeškem telesu. Zmanjšuje tudi protin/putiko in bolečine v sklepih. Lajša ženske simptome z menstrualnimi težavami in ureja prebavne težave.
Kako si pripravimo želodovo kavo?
Na 2 dcl vrele vode odmerimo 1-2 čajni žlički želodove kave. Vodo zavremo, odstavimo z ognja, vmešamo želodovo kavo. Počakamo 3-5 min. Želodovi kavi brez usedlin, po želji, najprej dodamo sladkor, šele nato mleko.
Okus želodove kave lahko izboljšate s cimetovim / ingverjevim / kardamomovim posipom.
Zanimivost – iz ostankov želodove kave pa lahko naredimo tudi želodove palačinke! Preverite kako.
Na 2 dcl vrele vode odmerimo 1-2 čajni žlički želodove kave. Vodo zavremo, odstavimo z ognja, vmešamo želodovo kavo. Počakamo 3-5 min. Želodovi kavi brez usedlin, po želji, najprej dodamo sladkor, šele nato mleko.
Okus želodove kave lahko izboljšate s cimetovim / ingverjevim / kardamomovim posipom.
Zanimivost – iz ostankov želodove kave pa lahko naredimo tudi želodove palačinke! Preverite kako.
3. Ječmenova kava
Pražen ječmen predstavlja kavni nadomestek. V preteklosti, predvsem v času vojne je bilo povpraševanje po ječmenovi kavi zelo veliko. Razloga sta najmanj dva. Prvič ni bilo veliko izbire in drugič prava kava je bila zelo draga.
Z razvojem gospodarstva in življenjskega standarda je pitje ječmenove kave zelo upodalo. Uživali so jo predvsem otroci in starejši. Sedaj pa, ker je v ospredju zdrav življenjski slog, je zanimanje zanjo ponovno v porastu.
4. Proja
Proja, kavni nadomestek iz babičinih časov, je mešanica praženega ječmena in cikorije. Tako so v enem napitku združene pozitivne lastnosti tako ene kot druge. Tudi ta kavni nadomestek, je še vedno mogoče najti na trgovskih policah.
5. Žitna kava
Žitna kava slovi po številnih blagodejnih učinkih na naše telo. V žitnih kavah najdemo mešanico cikorije, ječmena, ječmenovega sladu in rži. Mešanice teh žit delujejo probiotično zaradi večjega števila vlaknin in s tem tudi krepijo imunski sistem, vsebujejo večje število nenasičenih maščobnih kislin, ki znižujejo holesterol v krvi in tudi nekatere vitamine, kot je B12.
6. Zlato mleko
Zlato mleko je znano tudi kot mleko s kurkumo ali kurkuma latte. Je indijska pijača, ki postaja vse bolj priljubljena v zahodnih kulturah. Priporoča se kot večerni napitek, saj poleg tega, da nas pomiri in zaziba v trden spanec, tudi izjemno zdravilen.
Najbolj pomembna sestavina kurkume je kurkumin, ki je kombinaciji z eteričnimi olji čudežno zdravilno sredstvo. Ta svetlo rumena pijača se tradicionalno pripravlja s segrevanjem kravjega ali rastlinskega mleka s kurkumo in drugimi začimbami, kot sta cimet in ingver. Da lahko kurkumin sprosti vse svoje učinkovine, napitku dodamo še ščepec popra, ki pomaga telesu, da absorbira kar do 200-krat več zdravilnih lastnosti.
7. Mud Coffee, kavni nadomestek iz medicinskih gob
Mud Coffee ima podoben videz kot kakav v prahu in je razširjen na drugi strani Atlantika, torej ZDA. Mud Coffee je kava alternativa, ki je narejena iz ekoloških začimb Glavna sestavina je masala chai, črni čaj, pripravljen z začimbami, vključno z organskim ingverjem, organskim kardamomom, ekološkimi nageljnovimi žbicami, organskim muškatnim oreščkom in ekološkim črnim poprom.
Poleg tega vsebuje organski kakav, ekološko levjo grivo, organsko čago, organski kordiceps, organski reishi (vse so adaptogene gobe/glive), organski cimet, organsko kurkumo in himalajsko sol. Je kombinacija masala chaia, kakava, kurkume, cimeta, himalajske morske soli in štirih vrst gob: levja griva, kordiceps, čaga in reishi.
Kateri kavni nadomestek pa si boste privoščili vi? Za lažjo odločitev kliknite tukaj.
Želim vam lep in prijeten četrtkov dan 😉
Lp, Irena
Bliža se praznični december 🎄✨
veseli december se približuje. To nedeljo bomo prižgali že prvo svečko in odštevanje do božica se bo začelo.
Tukaj je nekaj kreativnih namigov izpred nekaj let za dekoracijo doma z naravnimi materiali - želodom in želodovimi kapicami.
Pripravite lahko:
- venec za na vrata,
- namizni venec s štirimi svečkami,
- dekoracija v kozarcu s svečo ali pentljo.
Želim vam lep in prijeten četrtkov dan 😉.
LP, Irena
Ponekod, glede uživanja želoda, obstaja tudi stigma 🤫.
Pregledovala sem raziskovalni članek z naslovom Divje užitne rastline, tradicionalno nabirane v Gorbeialdei (Biscay, Baskija, Iberski polotok), ki je bil objavljen na Academia.edu.
Zanimiv, v tem članku je zapis na temo želoda na tem delu Španije, da ljudje so ljudje nekako zanikali uživanje le tega.
Zbrana dejstva vezana na uživanje želoda so, da se ga dojema kot hrano za živali, še posebej svinje.
Ljudje poročajo o tem, da se je želod užival izključno v času pomanjkanja, predvsem v vojnem in povojnem obdboju.
Nekateri ljudje so celo bili mnenja, da se to uživa na jugu Španije in da gre za "tujo hrano".
V drugih Iberskih regijah, se je želod užival do 60tih let prejšnjega stoletja.
Vir: https://www.academia.edu/1589401/Wild_edible_plants_traditionally_gathered_in_Gorbeialdea_Biscay_Basque_Country_?email_work_card=thumbnail
Želim vam lep in prijeten četrtkov dan 😉.
Lp, Irena
O želodu na radiu in varjenju piva 🍺.
če slučajno prejšnji teden niste poslušali prispevka na Val-202 je tukaj povezava ➡ https://val202.rtvslo.si/2021/10/mobilnost-181/
Poslulšalci so bili tudi odzivni s komentarji.
Ta komentar je še posebaj zanimiv.
Pozdravljeni,
poslušam vašo oddajo o želodu in sem se spomnila, da je moja pokojna omica pri varjenju piva uporabljala, poleg hmelja, koruze, ječmena, kvasa tudi želod. Dodajala ga je, da okus piva ne bi bil preveč sladek. Kakšen okus je bil pa ne vem, ker ga otroci nismo smeli piti.
Hvala za dober program in lep dan.
Nataša
Komentar ga. Nataše dokazuje, da so želod, tudi pri nas, znali uporabiti pri varjenju piva.
Nekje v začetku leta, sem objavila novico o želodu in pivu. Želod je pretežno sestavljen iz ogljikovih hidratov in vlaknin. Zaradi teh lastnosti, ga je možno sladiti.
Pivo z želodom ne bo "lažje sorte". Njegova barva bo predvsem rjava.
Vir: http://brewers.aethelmearc.org/Acorn_Beer.pdf
Želim vam lep in prijeten četrtkov dan 😉.
In veselo martinovanje 🍷
Lp, Irena
O želodu na radiu.
z Veroniko Gnezdo z Val-a 202 sva se pogovarjali o želodu, želodovi kavi in želodovi moki.
Vabim vas k poslušanju prispevka na povezavi ➡ https://val202.rtvslo.si/2021/10/mobilnost-181/
Želim vam lep in prijeten četrtkov dan 😉.
Lp, Irena
Žal, letos skoraj ni želoda 🧐 🤔
Res je tako.
Lanski obrod je bil obilen, zato je letos želoda veliko manj. Lahko se najde kakšen hrast, ki ima nekoliko več želodov. Na splošno, pa ga skoraj ni.
Hrastova drevesa imajo dober obrod nekje od 4 do 6 let. Obrod je odvisen od ugodnih razmer preteklega leta. Želod je izziv. Več preberite tukaj.
Želim vam lep in prijeten četrtkov dan 😉
Lp, Irena
Nova zaloga. Turško poreklo.
obveščam vas, da sta ponovno na zalogi želodova kava in želodova moka s turškim poreklom.
Predlagam, da si privoščite mlečno želodovo kavo. Namig tukaj.
Ali pa si pripravite želodove piškote. Namig tukaj.
Želim vam lep in prijeten četrtkov dan 😉
Lp, Irena
Oder Minoriti in hrast dob
ali ste vedel, da je posebnost odra Minoriti oz. zunanjega avditorija LGM hrast dob (Quercus robur).
Hrast raste pri sodnem stolpu. Njegova posebnost je ta, da je najstarejše in najdebelejše drevo, ki raste znotraj starega mestenga jedra v Mariboru.
To območje je bilo v srednjem veku omejeno z obzidjem in gosto pozidano, zato ni bilo prostora za zelenice, nasade in drevesa.
Hrast ni le najdebelješe drevo starega mestnega jedra, ampak je najverjetneje edino ohranjeno iz tistega časa (izjema je seveda stara trta v bližini).
vir: lgmb.si
Želim vam lep in prijeten četrtkov dan😉 .
Lp, Irena
Uradna podelitev certifikatov Naše najboljše
Pozdravljeni,
v v petek, 1. oktobra 2021, je na Glavnem trgu v Mariboru, potekala uradna podelitev certifikatov znamke NAŠE NAJBOLJŠE.
Certifikate nagrajenim ponudnikom so podelili: podžupanja Mestne občine Maribor, gospa Alenka Iskra, skupaj z direktorjem Zavoda za turizem Maribor, gospodom Juretom Strucem, in predsednico strokovne komisije za ocenjevanje, dr. Tanjo Lešnik Štuhec.
Želim vam lep in prijeten četrtkov dan 😉.
Lp, Irena
Želodova voda. Kako uporabtiti?
osebno sicer nisem naklonjena izpiranju želoda.
Sem pa našla nekaj zanimivih idej, kako uporabiti vodo, ki nam ostane od izpiranja želoda.
Čeprav se vam bo morda zdelo, da gre za nek "čarovniški napitek" 💫, nam zdrobljen želod in vroča voda lahko odlično pomagata pri težavah, kot sta vneta, razdražena koža in zobobol. In lahko nam celo pomaga porjaviti kožo.
Koncentrirano tekočina se pripravi tako, da zdrobljen želod (z lupono vred) vremo v loncu z vodo.
Tanini, ki se sproščajo, so zelo topni in za pripravo majhne serije te izjemne tekočine je potrebna le pest zdrobljenega želoda v enem litru vode.
Na kratko o taninu.
Tanin (znan tudi kot rastlinski tanin ali taninska kislina) je adstrigentna, grenka rastlinska polifenolna spojina.
Taninom pripisujejo protivirusne, antibakterijske in protiparazitske učinke.
Izraz tanin (izvira iz stare nemščine, tanna je stara visokonemška beseda za hrast ali jelko, kot v tannenbaum) se nanaša na uporabo lesnih taninov iz hrasta pri strojenju živalskih kož za usnje; zato besedi "porjavitev" in "strojenje" za obdelavo usnja.
Poleg porjavitve obstaja še nekaj drugih koristnih nasvetov.
Koncentrirano tekočino z zdrobljenim želodom (z lupinami vred) uprabite tako:
čisto krpo namočite v temno rjavo vodo in nanesite mokro krpo na izpuščaje, vraščene nohte na nogah, hemoroide in katero koli drugo vneto kožno bolezen.
Pustite krpo na mestu nekaj časa in po potrebi ponovite ta postopek.
Če imate težave z zobmi, preprosto dajte to grenko tekočino v usta in jo zadržite, dokler lahko. Po potrebi ponovite, vendar ne pogoltnite, saj vam bo razdražilo želodec.
vir: https://www.outdoorlife.com/blogs/survivalist/survival-skills-5-ways-eat-acorns/
Želim vam lep in prijeten četrtkov dan 😉.
Lp, Irena
Perzijski hrast. In pozitivne lastnosti njegovega želoda.
pregledovala sem članke na Academia.edu. Našla sem zanimiv članek o Perzijskem hrastu in seveda tudi o tem, kako se uporablja želod.
Perzijski hrast, Quercus brantii, je razširjen po zahodni Aziji, vključno z Iranom, Irakom, Sirijo in Turčijo.
Sadje želoda vsebuje 5% beljakovin, 7% maščob, 70-80% ogljikovodikov.
Mešanica moke plodov hrasta, torej želodove moke, in pšenične moke se na nekaterih območjih uporablja za pridelavo kruha.
Plod hrasta, torej želod, ima veliko terapevtskih uporab.
V preteklosti so pražili želod, s tem so zmanjšali tanine, nato pa so ga uporabili pri pripravi neke vrste kave. Ta kava, ki vsebuje dekstrin, je bila uporabljena za zdravljenje driske in notranjih encimov, prebavne motnje, bolečine v želodcu, anemije, rahitisa, tuberkuloze in tuberkuloze v zgodnjih fazah.
Moka iz praženega želoda (torej želodova kava), mešanica s kakavom, je najboljše zdravilo za lajšanje preproste driske pri otrocih.
Vir: https://www.academia.edu/27824213/Oak_Quercus_branti_An_overview
Želim vam lep in prijeten četrkov dan 😉
Lp, Irena
Izgleda, da letos ne bo veliko želoda. Drevesa pa ogroža tudi ...
Jesen bo vsak čas tu in želodi bi naj začeli počasi trkati na tla. Vendar pa, ker je bila lanska letina precej obilna, se pričakuje, da ga bo letos veliko manj.
Tukaj je pa še ena nadloga.
Hrastova drevesa ogroža hrastova pepelovka.
Na spletni strani gozd-les.com, je o hrastovi pepelovki zapisano:
Hrastova pepelovka ali hrastova pepelasta plesen (Erysiphe alphitoides) je bolezen, ki napada liste hrastov. Predvsem sta ji izpostavljena dob in graden, medtem, ko na drugih hrastih ne povzroča večje škode.
Hrastova pepelovka povzroča veliko škodo na mladih drevesih, ki jih lahko povsem uniči. Pri starih drevesih zmanjšuje priraščanje lesa, dreves pa običajno ne ugonobi, razen, če gre za večletne močne okužbe ob delovanju drugih dejavnikov (npr. napad žuželk).
Ker glivi ustreza svetloba, so bolj napadeni na prostem rastoči hrasti. Znaki okužbe se pojavijo spomladi, običajno maja in junija. Na zgornji strani listov mladih poganjkov se pojavijo bele pege, ki se razširijo in začnejo prekrivati liste. To je podgobje. V primernih pogojih lahko preraste celotno zgornjo in spodnjo stran lista. Pri močnih okužbah se mladi listi deformirajo, deli listov pa odmrejo.
Gliva se lahko razširi tudi v poganjke, ki nato ne olesenijo in se preko zime posušijo. Gliva se hitro razmnožuje, zato se vse poletje intenzivno širi. Konec poletja ali jeseni se razvijejo trosišča, ki so videti kot drobne črne pege.
Iz njih se širijo spolni trosi. Ko je drevo enkrat okuženo s pepelovko, se ta pojavi tudi vsako naslednje leto, saj micelij prezimi v brstih. Na širjenje bolezni močno vplivajo vremenske razmere. Hrastovi pepelovki ustreza suho vreme z visokimi temperaturami. Hitreje se razmnožuje na polni sončni svetlobi, zato so bolj prizadeta drevesa na prostem. Okužbe so močnejše v poletjih, ko se izmenjujejo sušna in deževna obdobja.
vir: https://www.gozd-les.com/upravljanje-gozdov/tezave-gozdom/bolezni-gozdnega-drevja/hrastova-pepelovka
Želim vam lep in prijeten četrtkov dan 😉
Lp, Irena
Hitra office malica ☕ z želodovo kavo.
Zagotovo se vam kdaj zgodi, da ni časa za malico.
Tukaj je predlog za hitro "office" malico v kozarcu z želodovo kavo.
1. Sestavine:
- 6 čajnih žličk pšeničnih otrobov,
- 6 čajnih žličk pšeničnih kalčkov,
- 3 žličke zdrobljenih lanenih semen
- 1 žlička želodove kave
- 150ml do 180ml vroče vode.
2. Priprava:
1. vse suhe sestavine damo v kozarec.
2. Zavremo vodo v grelniku s katero nato prelijemo sestavine v kozarcu.
3. Počakamo od 3 do 5 minut. Ker vse sestavine ob stiku z vodo nabreknejo in zmes postane zelo gosta, predlagam, da dolijete še malo vode in s tem dobite željeno gostoto.
Pa dober tek 😋
Želim vam lep in prijeten četrtkov dan 😉
Lp, Irena
Certifikat Naše najboljše ✨
s ponosom sporočam, da sta tako želodova kava kot tudi želodova moka prejela certifikat Naše najboljše.
Certifikat podeljuje Zavod za turizem Maribor.
Vsi izdelki in storitve so certificirani po strogih standardih in kriterijih s spoštovanjem tradicionalnih vrednot, lokalnih surovin, pridelkov in sestavin.
vir: https://www.visitmaribor.si/si/nase-najboljse/
Želim vam lep in prijeten četrtkov dan 😉.
Lp, Irena
Nova prodajna mesta 🛒
Obveščam vas, da so se za vključitev želodove kave in/ali želodove moke v njihov prodajni program odločili v: VITA CARE Kranj, Roberteka v Mariboru in Ljubljani ter Hiša stare trte v Mariboru.
ROBERTEKA - Naravne učinkovine. Trdno verjamejo v zdravilne darove narave in jih na lastni koži nenehno preizkušajo. Izdelki Robertheke® so narejeni po meri, po skrbno izbrani recepturi. Visoka vsebnost, ter kvaliteta učinkovin sta njihova glavna standarda pri izdelavi. Njihovo vodilo je, da pri njih dobite izdelek z vsebnostjo in kemično strukturo učinkovine, ki deluje; in ne le izdelka, z lepo embalažo in prepričljivim marketinškim nagovorom. Presenečeni boste, kaj vse je mogoče doseči s čisto naravo. https://www.roberteka.si/
Hiša STARE TRTE. Hiša Stare trte je stara srednjeveška hiša, na pročelju katere raste najstarejša trta na svetu. Locirana v starem mestnem jedru ob reki Dravi je obsijana s soncem, kar dobro dene tako Trti kot obiskovalcem. Vstop vanjo vas vodi v bogat vinski svet, tudi do zgodb o trdoživosti najstarejše trte na svetu. Hiša je posebej vabljiva za ljubitelje žlahtne kapljice in vse, ki ste povezani z negovanjem vinske trte, pridelavo vina in ohranjanjem izjemne štajerske vinogradniške dediščine, pa naj si bo profesionalno ali zgolj ljubiteljsko.
https://www.staratrta.si/
Seznam ostalih prodajnih mest najdete TUKAJ.
Želim vam lep in prijeten četrtkov dan 😉.
Lp, Irena
Tudi na dopustu ne morem mimo hrastovih dreves.
na letošnjem sprehodu po Dubrovniku, sem naletela na manjši hrastov nasad ob parkirišču. Točne sorte ne poznam, lahko pa bi bil hrast cer (ta sicer raste na južnih območjih).
Sicer pa na svetu obstaja več kot 600 vrst hrastovih dreves.
Presenetilo me je dvoje. Prvič drevo je bilo nižje rasti, v krošnji pa so bili videni istočasno cvetovi drevesa in prvi nastavki oz. drobni želodi.
Drugo, na tleh je bilo veliko želoda in to v dobrem stanju. Bil je zdrav, nič črvivosti.
Želim vam lep in prijeten četrtkov dan 😉.
Lp, Irena